Ndalimi i parave drejt regjimit të  Maduros/ SHBA sanksione firmës ruse të naftës

Ndalimi i parave drejt regjimit të Maduros/ SHBA sanksione firmës ruse të naftës

20:18, 18/02/2020

Në përpjekjen e saj më të fundit për të penguar fluksin e parave në regjimin e Presidentit Venezuelës Nicolas Maduro, administrata Trump njoftoi të martën sanksione të reja kundër një brokerimi të kontrolluar nga shteti rus i lidhur me Vladimir Putin, që SHBA thotë që ka ndihmuar qeverinë Venezuelës të heqë një embargo amerikane të naftës.

Njoftimi erdhi pasi lideri i opozitës Venezuelës Juan Guaidó kundërshtoi një ndalim të udhëtimit kombëtar, për të vizituar liderët botërorë në Kolumbi, Evropë, Kanada dhe SHBA, raporton FoxNews.

Pika e lartë e udhëtimit erdhi kur Guaidó u takua me Presidentin Trump në Zyrën ovale pasi u njoh "presidenti legjitim i Venezuelës" gjatë fjalimit të Shtetit të Unionit.

Një degë e gjigandit global të energjisë të kontrolluar nga shteti rus Rosneft Oil Company dhe një kompani tregtare e regjistruar në Zvicër që nga viti 2011, Rosneft Trading SA dhe presidenti i saj Didier Casimiro, ndërmjetësuan shitjen e naftës bruto Venezuelës duke organizuar dërgesa nga kombi i Amerikës së Jugut në perëndim Afrika, Kina dhe zona të tjera në Azi, tha Departamenti i Thesarit i SHBA në një njoftim për shtyp të martën.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco