Kartelet rekrutojnë fëmijë 12 vjeçarë për të kontrabanduar drogë në SHBA

Kartelet rekrutojnë fëmijë 12 vjeçarë për të kontrabanduar drogë në SHBA

20:10, 18/02/2020

NOGALES, Ariz.– Një tendencë alarmante po përhapet përgjatë kufirit të SHBA dhe Meksikës - kartelet po punësojnë fëmijë amerikanë qysh në moshën 12 vjeç për të kontrabanduar drogë dhe armë.

“Është një problem, ne e dimë se është atje," tha agjenti i patrullës kufitare Tucson Alan Regalado, raporton FoxNews.

"Ne po mundohemi ta zbusim atë çështje përmes edukimit dhe parandalimit."

Sipas Doganave dhe Mbrojtjes së Kufijve të SHBA-së, në vitin fiskal 2018 kishte 36 fëmijë të arrestuar për lëndë narkotike në portet e hyrjes së Arizonës.

Në vitin fiskal 2019, ky numër kaloi në 57. Deri më tani në vitin fiskal 2020, i cili filloi në tetor, ka pasur 17 arrestime.

Pasi e vuri re këtë tendencë në rritje, Regalado vendosi të fillojë T.E.A.M. Program Kids, i njohur gjithashtu si "Së bashku për Edukimin dhe Mentorimin e Fëmijëve", për të paralajmëruar studentët në lidhje me rekrutuesit e kufijve.

Ai tha se së shpejti vunë re nevojën për zbatimin e programit qysh në shkollë fillore.

"Ne dolëm në shkollat e mesme lokale dhe vura re që studentët ishin rekrutuar tashmë në atë pikë," tha Regalado, duke shtuar se informacioni duhet të mësohet në një fazë të hershme të jetës së tyre.

Shkollat në të gjithë Jugperëndimin tashmë kanë programe të ngjashme, siç është Operacioni Detour, i cili mësohet në shkollat e mesme dhe të mesme dhe D.A.R.E. program, që të dy përpiqen të luftojnë dhunën dhe abuzimin e substancave.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco