Koronavirusi/ Shkatërrohen miliarda kartmonedha, u përdorën në zonat me rrezik të lartë

Koronavirusi/ Shkatërrohen miliarda kartmonedha, u përdorën në zonat me rrezik të lartë

16:58, 17/02/2020

Të dielën, një degë e bankës qendrore të Kinës, po mbledh kartmonedhën e vjetër nga zonat që konsiderohen me rrezik të lartë për koronavirus dhe kanë filluar shkatërrimin e parave të përdorura, për të parandaluar përhapjen.

Dega Guangzhou e Bankës Popullore të Kinës (PBOC) urdhëroi shkatërrimin e të gjitha kartëmonedhave të letrës nga spitalet, tregjet e ushqimit dhe autobusat në zonat e ekspozuara ndaj shpërthimit COVID-19, për të rritur sigurinë, njoftoi South China Morning Post, raporton FoxNews.  

Faturat e kontaminuara potencialisht nga vendet e tjera të nxehta, përfshirë provincën qendrore të Hubei, epiqendra e virusit, do të karantinohen dhe sterilizohen para riciklimit, tha zëvendës guvernatori i PBOC Fan Yifei para gazetarëve në një konferencë shtypi, sipas Bloomberg News.

Ai tha se paratë nga zonat me rrezik më të ulët, do të karantinohen për një javë.

"Paratë nga zonat kryesore të goditura me virusin do kontrollohen me rrezet ultravjollcë ose do të nxehen dhe mbyllen për të paktën 14 ditë para se të shpërndahen përsëri," tha Fan.

Banka hoqi 7.8 miliardë juanë (1.1 miliardë dollarë) nga provinca jugore e Guangdong midis 3 shkurt dhe 13 shkurt, ndërsa shtoi gati 3 miliardë juanë (430,000 dollarë) përsëri në qarkullim, raportoi Morning Post.

Ndërsa miliardat në kartëmonedha po mblidhen për dezinfektim ose shkatërrim, PBOC ka shpërndarë tashmë 600 miliardë juanë (85.6 miliardë dollarë) në monedhë të freskët në të gjithë vendin që nga 17 janari.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco