Anijet e BE nuk do t’i afrohen më lirisht, ujërave britanike për peshkim

Anijet e BE nuk do t’i afrohen më lirisht, ujërave britanike për peshkim

12:35, 29/01/2020
A+ Aa A-

E drejta e anijeve të Bashkimit Europian për të peshkuar në ujërat britanike, sipas politikave të BE-së për peshkimiN, merr fund me projektligjin për peshkimin që u paraqit sot në parlamentin britanik.

Do të ketë edhe masa të tjera për të siguruar “peshkim të qëndrueshëm” dhe “peshkim sipas klimës" në ujërat e Mbretërisë së Bashkuar, shtuar këto pas versionit të fundit të projektligjit, që u braktis.

Kjo është në përputhje me angazhimet e qeverisë për mjedisin dhe dispozitat për të siguruar mbështetje financiare për komunitetet e peshkimit.

Qasja në ujërat e Mbretërisë së Bashkuar ka të ngjarë të bëhet një çelës kyç në negociatat me BE-në për marrëveshjen e re tregtare./SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco