Ska qetësi toka/ Pas Turqisë, ja ku kishte lëkundje 6.3 ballë

Ska qetësi toka/ Pas Turqisë, ja ku kishte lëkundje 6.3 ballë

11:41, 27/01/2020

Një tërmet me magnitudë 6.3 goditi ishujt Solomon të hënën, tha Shërbimi Gjeologjik i Sh.B.A.-së, por asnjë paralajmërim për tsunami nuk u dha.

Tërmeti i fuqishëm goditi në një thellësi prej 17.7 kilometra (11 milje) rreth 140 kilometra (90 milje) në juglindje të kryeqytetit.

Ishujt Solomon janë tronditur rregullisht nga tërmetet e forta.

Në vitin 2013, vendi u godit nga një cunami pas një tërmeti me madhësi 8.0, duke lënë të paktën 10 njerëz të vdekur dhe mijëra të pastrehë pasi u shkatërruan ndërtesat.

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco