Tensioni/ Tre raketa goditën kompleksin e ambasadës amerikane në Bagdad, 1 i plagosur

Tensioni/ Tre raketa goditën kompleksin e ambasadës amerikane në Bagdad, 1 i plagosur

08:30, 27/01/2020

Tre raketa goditën kompleksin e Ambasadës së SHBA në Bagdad të dielën, duke lënë një person të plagosur, tha një zyrtar amerikan për CNN.

Zyrtari tha se lëndimi ishte i vogël dhe individi ishte kthyer në detyrë.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha të dielën në mbrëmje se ata "janë të vetëdijshëm për raportet e raketave që zbarkojnë në Zonën Ndërkombëtare", por nuk iu drejtua vetë ambasadës amerikane.

Departamenti i Shtetit nuk u përgjigj pyetjes nëse ndonjë punonjës i ambasadës ishte plagosur.

"Ne i bëjmë thirrje Qeverisë së Irakut të përmbushë detyrimet e saj për të mbrojtur objektet tona diplomatike," tha zëdhënësi.

Departamenti i Shtetit nuk e fajësoi drejtpërdrejt Teheranin për sulmet me raketa në kryeqytetin irakian, por deklarata e zëdhënësit bëri referencë për kërcënimet iraniane në rajon dhe sulmet e kaluara nga milicitë e mbështetur nga Irani për interesat e SHBA.

Nuk kishte asnjë pretendim të menjëhershëm për përgjegjësinë e sulmit.

Adil Abdul Mahdi, kryeministri i Irakut, e dënoi sulmin dhe tha që forcat irakene janë urdhëruar të "vendosin, kontrollojnë dhe hetojnë për të parandaluar përsëritjen e sulmeve të tilla, dhe për të arrestuar ata që i kanë nisur këto raketa në mënyrë që ata të ndëshkohen."

Kryeministri tha se qeveria e Irakut është "e angazhuar për të mbrojtur të gjitha misionet diplomatike dhe do të marrë të gjitha masat e nevojshme për ta arritur këtë".

Ambasada është në Zonën e Gjelbër në Bagdad, ku ndodhen ambasadat e SHBA dhe disa vendeve të tjera perëndimore dhe kryesisht shihet si një vend i sigurt, pavarësisht se shpesh ka qenë shënjestër e sulmeve me raketa.

Ka pasur sulme të shumta me raketa në Zonën e Gjelbër dhe përreth saj muajt e fundit. Sidoqoftë, i gjithë Iraku është në një gjendje alarmi të shtuar pasi tensionet midis SH.B.A dhe Iranit janë rritur në mënyrë dramatike javët e fundit.

Të Premten Pentagoni zbuloi se 34 anëtarë të shërbimit amerikan janë diagnostikuar me lëndime traumatike të trurit pas një sulmi raketor iranian ndaj forcave amerikane në Irak në fillim të këtij muaji.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco