‘Presion maksimal’ nga SHBA/ Sanksione të reja për 2 persona dhe 6 kompani iraniane

‘Presion maksimal’ nga SHBA/ Sanksione të reja për 2 persona dhe 6 kompani iraniane

19:28, 23/01/2020

Shtetet e Bashkuara të enjten vendosën sanksione të lidhura me Iranin për dy individë dhe gjashtë kompani, duke përfshirë katër firma të lidhura me Kompaninë Kombëtare të Naftës së Iranit.

Tensionet midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara janë rikthyer që nga viti 2018, së fundmi rreth një sulmi amerikan që vrau një gjeneral të lartë Iranian, raporton Reuters.  

Masa e fundit e sanksioneve u njoftua në faqen e internetit të Departamentit të Thesarit të SHBA.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco