Pamjet e frikshme/ Shihni çfarë bëri tërmeti në Turqi

Pamjet e frikshme/ Shihni çfarë bëri tërmeti në Turqi

09:47, 23/01/2020

Të paktën 200 pasgoditje janë shënuar në Turqi pas lëkundjes me magnitudë 5.6 të shkallës Rihter, që tronditi vendin, raportojnë mediat lokale.

Sipas të njëjtave burime, katër persona kanë përfunduar në spital në Manisa, ndërkohë që nuk raportohet për viktima apo dëme të konsiderueshme materiale.

Mediat në Turqi shkruajnë se lëkundjet kanë sjellë panik te qytetarët, ndërsa janë publikuar edhe video që pasqyrojnë momentet dramatike të tërmetit.

Sipas autoriteteve turke të Sizmologjisë, një tërmet me magnitudë 5.6 të shkallës Rihter ndodhi dje në rrethin Akhisar të Manisa-s në 22:22 me orë lokale. Pastaj, në orët e mëngjesit, dy tërmete radhazi me magnituda 3.8 dhe 4.5 u shënuan në rrethin Akyurt të Ankarasë. Në total, raportohet për më shumë se 200 pasgoditje.

Përveç Akhisar-it ku ishte epiqendra e tërmetit me magnitudë 5.6, lëkundjet u ndjenë të fuqishme dhe në Bal?kesir, Bursa apo dhe Stambolli.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco