VIDEO/ Rënia e digës shkaktoi 250 të vdekur, prokurorët akuzojnë 16 persona përgjegjës

VIDEO/ Rënia e digës shkaktoi 250 të vdekur, prokurorët akuzojnë 16 persona përgjegjës

22:53, 21/01/2020

Prokurorët brazilianë kanë ngritur akuza, përfshirë vrasje, në lidhje me prishjen e një dige një vit më parë, ku mbetën të vdekur të paktën 250 njerëz.

Rënia e digës në janar 2019 në Brumadinho ishte aksidenti më i keq industrial në Brazil.

Gjigandi i minierave Vale dhe auditori gjerman Tüv Süd përballen me akuza mjedisore, me 16 persona që punuan për kompanitë që përballeshin me akuza për vrasje, raporton BBC.

Akuzat e prokurorëve do të duhet të miratohen nga një gjykatës.

Në mesin e personave të akuzuar është edhe ish-shefi ekzekutiv i Vale, Fabio Schvartsman, njoftoi agjensia e lajmeve Reuters.

16 personat gjithashtu janë akuzuar për krime mjedisore.

Vale është akuzuar se nuk ka raportuar shenja paralajmëruese përpara se diga të përfshijë një kantinë, zyra dhe ferma.

Korrikun e kaluar, një gjykatës brazilian urdhëroi Vale të paguante kompensim për rrëzimin e digës, duke thënë se kompania ishte përgjegjëse për rregullimin e të gjitha dëmeve, përfshirë efektet ekonomike.

Në të njëjtin muaj, u shfaqën posta elektronike që treguan se vetë analiza e Tüv Süd mbi digën, fillimisht nuk arriti të përmbushë kërkesat zyrtare.

Tüv Süd inspektoi digën në muajt para shembjes.

Ishte një digë "rrobaqepësie" - një argjinaturë e mbushur me produkte të mbeturinave dhe dekada të mbetjeve nga miniera e afërt ishin grumbulluar dhe duke u kulluar.

Firma gjermane tha se po bashkëpunonte me "autoritetet dhe institucionet në Brazil dhe Gjermani në kontekstin e hetimeve në vazhdim".

Ajo tha se ishte "thellësisht e trishtuar" nga katastrofa, por shtoi se "shkaqet e vërteta" ende nuk ishin përcaktuar.

Vale nuk ka komentuar akoma akuzat.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco