Me gurë dhe hunj në duar/ Protestuesit përplasen dhunshëm me forcat e sigurisë

Me gurë dhe hunj në duar/ Protestuesit përplasen dhunshëm me forcat e sigurisë

18:15, 18/01/2020
A+ Aa A-

Të shtunën, pranë parlamentit të Libanit, forcat e sigurisë në Beirut qëlluan me gaz lotsjellës dhe përdorën pompa uji, në përleshje me protestuesit e armatosur me hunj e degë pemësh.  

Pas një përgjumje në protesta kryesisht paqësore që shpërthyen në të gjithë vendin në tetor për gjendjen e ekonomisë, njerëzit mbushën sërish rrugët këtë javë, raporton Reuters.

Ata janë të zemëruar nga një elitë në pushtet që e ka drejtuar vendin drejt krizës më të keqe ekonomike në dekada.

Policia duke mbajtur shkopa dhe duke gjuajtur gaz lotsjellës, ka plagosur dhjetra njerëz në protestat r ditëve të fundit, duke alarmuar grupet e të drejtave të njeriut.

Të martën në darkë, zemërimi me bankat të cilat kanë frenuar hyrjen e njerëzve në kursimet e tyre, u përballën me protestuesit që shkatërruan fasadat e bankave dhe ATM-të.

Forcat e Brendshme të Sigurisë në Liban thanë të shtunën se policia në Bejrut po përballet "dhunshëm dhe drejtpërdrejt" në një nga hyrjet në parlament.

Në një cicërimë, u bëri thirrje njerëzve të largohen nga zona për sigurinë e tyre.

Dëshmitarët thanë që ata panë të rinj që po godisnin me gurë dhe vazo lulesh drejt policisë, ndërsa protestuesit u përpoqën të kalonin përmes një hyrjeje, në një rreth të kufizuar, që përfshin parlamentin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco