‘Të përfundojë ndërhyrja e huaj’ në Libi/ Salamé apel fuqive të përfshira në konfliktin civil

‘Të përfundojë ndërhyrja e huaj’ në Libi/ Salamé apel fuqive të përfshira në konfliktin civil

17:02, 18/01/2020

I dërguari i KB në Libi, Ghsan Salamé u ka bërë thirrje fuqive të huaja, që të mos ndërhyjnë në luftën civile në Libi.

Në prag të bisedimeve për paqe në Berlin, Z. Salamé tha që mbështetja e huaj e grupeve të përfaqësuesve në konflikt kishte krijuar një "cikël të lig" të dhunës.

Por Z. Salamé i tha BBC-së se ishte optimist për negociatat.

Ai vjen pas nëntë muajsh konflikti midis gjeneralit të fuqishëm Khalifa Haftar dhe qeverisë së mbështetur nga KB në kryeqytetin Tripoli.

Një armëpushim u njoftua në fillim të këtij muaji midis Gjeneral Haftar dhe Qeverisë së Akordit Kombëtar (GNA).

Por të dy palët fajësojnë njëra-tjetrën për shkeljet e raportuara të marrëveshjes dhe përpjekjet për të ndërmjetësuar një armëpushim të qëndrueshëm, u prish javën e kaluar në një samit në Moskë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco