Po ndërton armë bërthamore prej 2002/ Dokumentet 'sekrete' provojnë qëllimet iraniane

Po ndërton armë bërthamore prej 2002/ Dokumentet 'sekrete' provojnë qëllimet iraniane

16:51, 18/01/2020

Një dokument i fshehtë i qeverisë iraniane, që nuk është parë kurrë më herët, dëshmon se regjimi po përpiqej të ndërtonte një armë bërthamore qysh prej vitit 2002.

Ai tregon shkencëtarët që përshkruajnë propozimet e tyre për një "parakolp", të cilit i jepet drita jeshile nga një zyrtar i lartë bërthamor i Teheranit, raporton Dailymail.

Dokumenti u kap si pjesë e një sulmi nga agjentët e inteligjencës izraelite, në një kompleks në Teheran në vitin 2018 dhe tani po zbulohet ekskluzivisht në botë nga MailOnline.

Projekti befasues bërthamor formon qendrën e një raporti të botuar së shpejti nga Iniciativa Friends of Israel (FOII), një grup ekspertësh të politikës së jashtme, përfshirë disa ish presidentë dhe kryeministra.

Si pjesë e një misioni për gjetjen e fakteve në vend të udhëhequr nga ish-ministri i Jashtëm i Kanadasë John Baird, atyre iu dha qasje ekskluzive në ngarkesën e dokumenteve të grumbulluara në varësin e Teheranit.

Kjo përfshinte një pjesë të letrës, të datës 28 nëntor 2002, për të cilën ata thonë se është nga një 'zyrtar i lartë iranian që kërkon parametrat e një ‘kokë lufte’ të vendosur në një raketë'.

Në këndin e sipërm të majtë është një shënim nga Moshen Fakhrizadeh, shefi i shkencës bërthamore në Iran, i cili shkruan: 'Në emër të Zotit. Tani për tani në një proces trajtimi. Ju lutemi arkivoni skriptin origjinal të dokumentit. Fakhrizadeh. ' 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco