Foto/ ‘Penis fish’ pushton brigjet e kalifornisë

Foto/ ‘Penis fish’ pushton brigjet e kalifornisë

11:55, 15/12/2019

ImageImageImageMijëra krijesa që ngjajnë me penisët kanë dalë në breg të një plazhi në Kaliforni. Krijesat në fakt janë krimba të dhjamosur dhe njihen me emrin shkencor Urechis caupo. Edhe pse ato janë një lloj krimbi, gjerësisht ato

Krijesat kanë dalë në buzë të detit dhe janë varrosur thellë nën rërë, pas stuhive të fundit që përfshinë Beach Drakes, rreth 50 km në veri të San Franciscos.

Biologu Ivan Parr, i pyetur nga Bbc thotë që ka prova që këto krijesat datojnë 300 milion vjet dhe disa prej tyre jetojnë deri në 25 vjet.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco