Si u përmbys regjimi komunist në Rumani? Foto ilustruese

Si u përmbys regjimi komunist në Rumani?

10:17, 15/12/2019

Një kryengritje popullore në Rumani, më 15 dhjetor të vitit 1989, rezulton në përmbysjen e regjimit komunist 42 vjeçar.

Revolucioni filloi në qytetin Timisoara dhe u përhap shpejt në të gjithë vendin.

Ky ishte rrëzimi i fundit i regjimit komunist në një vend të Paktit të Varshavës gjatë ngjarjeve të vitit 1989, dhe e vetmja kryengritje që përmbysi me forcë një qeveri komuniste dhe rezultoi në ekzekutimin me vdekje të udhëheqësit të saj, Nikolae Çaushesku.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco