Boris Johnson fiton bindshëm zgjedhjet! Konservatorët marin 2-fishin e vendeve të Laburistëve

Boris Johnson fiton bindshëm zgjedhjet! Konservatorët marin 2-fishin e vendeve të Laburistëve

23:16, 12/12/2019

Boris Johnson është në rrugën e duhur për të siguruar një fitore dramatike në betejën e zgjedhjeve të sotme, ndërsa u shkatërrua 'muri i kuq' i laburistëve, fortesa që mbështeste Brexitin.

Sondazhi tregon që votuesit i kanë besuar 368 vende për Konservatorët, në krahasim me 191 vende për Laburistët, raporton Dailymail.

Kështu, Konservatorët sigurojnë 52 vende më shumë në Parlament, krahasuar me zgjedhjet paraardhëse, ndërsa Laburistët shkojnë në 71 vende më pak.

Shifrat ‘bombë’ vijnë pas një muaji lufte politike brutale, pasi Jeremy Corbyn, u përpoq ta shiste axhendën e tij të majtë, te publiku në Mbretërinë e Bashkuar.

Mes raporteve për 'mega' pjesëmarrje dhe niveleve të pashembullta të votimit taktik nga Remainers, Konservatorët ishin gjithnjë e më nervoz që fitorja mund të rrëshqiste disi, megjithë një sërë sondazhesh gjatë fushatës, u dhanë atyre një avantazh dyshifror.

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Kev13/12/2019 00:35

O Syri (qe ju plaste) cfare jane keto "lajme" me "muri i kuqte" apo "laburist, fortesa e Brexit"??? O derra! Laburistet nuk jane fortese per Brexit se "fortese" eshte Johnson vete!!! Dhe laburistet nuk jane komuniste qe krahasoni ju per politike alla shqiptaresh. Ose raportoni korrekt ose ikni azylante

Shto koment

Denonco