Një mesazh në telefon për katastrofa, alarmon 12 milion holandez

Një mesazh në telefon për katastrofa, alarmon 12 milion holandez

11:17, 03/12/2019

Holanda ishte për pak kohë në gjendje paniku të hënën pasi rreth 12 milion njerëz në të gjithë vendin morën një mesazh alarmues (NL-Alert) në telefonat e tyre celular.

Sistemi i alarmit është përdorur nga qeveria holandeze për të informuar qytetarët rreth fatkeqësive dhe situatave të rrezikshme për jetën në zonën e tyre dhe siguron udhëzime urgjente.

Mesazhi u shfaq edhe në shenjat e reklamave dixhitale dhe tabelat e nisjes së tranzitit publik, të shoqëruara nga një alarm ajror.

Por ndërsa qytetarët mund të jenë alarmuar nga paralajmërimi, autoritetet holandeze kishin konfirmuar tashmë se ishte thjesht një provë rutinore e sistemit.

Hera e fundit që u testua sistemi i paralajmërimit publik ishte në qershor kur afërsisht 11.7 milion njerëz të moshës 12 vjeç e lart morën mesazhin me tekst. Kjo ishte afërsisht 78% e popullsisë së vendit.

Ministria e Drejtësisë konfirmoi se po shikonte se cilat burime ishin më efektive. Greqia, Lituania dhe Rumania janë ndër vendet e tjera europiane që përdorin një sistem alarmi telefonik për të paralajmëruar qytetarët për situata emergjente. (Euronews)

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco