Thyhet armëpushimi në Gaza, sërish luftë me raketa mes palestinezëve dhe izraelitëve

Thyhet armëpushimi në Gaza, sërish luftë me raketa mes palestinezëve dhe izraelitëve

17:39, 15/11/2019

Raketat vazhdojnë të hidhen në Gaza në jug të Izraelit, disa orë pasi u shpall armëpushimi midis Izraelit dhe grupit militant islamik të Xhihadit të enjten, sipas Forcave të Mbrojtjes së Izraelit (IDF), i cili shtoi se ushtria izraelite po përgjigjet duke goditur vendet e terroristave.

IDF tha mbrëmjen e së enjtes: ‘2 raketa sapo u hodhën në Gaza në qytetet në jug të Izraelit. Fatmirësisht, Sistemi i Mbrojtjes Ajrore Hekuri i Dumit, përgjoi të dyja raketat ', raporton FoxNews. 

"Tani jemi duke goditur objektivat e terroristave të Xhihadit Islam në Gaza. Kjo përgjigje vjen pasi dy raketa u qëlluan sot në Gaza ndaj civilëve izraelitë. "

Raketat e mbrëmjes së së enjtes u panë si shkelja e katërt e palestinezëve, mbi marrëveshjes së armëpushimit të njoftuar më herët gjatë ditës, njoftoi Times of Israel.

Nuk ka raportime për lëndime ose dëme të shkaktuara nga raketat e gjurmuara, sipas lajmeve.

Ushtria izraelite tha se të paktën gjashtë raketa janë qëlluar në Izrael nga palestinezët megjithë armëpushimin e arritur, duke shtuar se sirenat e raketave vazhdojnë të tingëllojnë në jug të Izraelit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco