Amnesty International: Turqia sulm ndaj lirisë së shprehjes, arreston qindra kritikë të operacionit në Siri

Amnesty International: Turqia sulm ndaj lirisë së shprehjes, arreston qindra kritikë të operacionit në Siri

17:43, 13/11/2019

Sipas organizatĂ«s ‘Amnesty International’, qindra persona janĂ« arrestuar nga autoritetet nĂ« Turqi, pasi postuan komente nĂ« rrjete sociale, ku ngrinin pikĂ«pyetje mbi ofensivĂ«n ushtarake turke, kundĂ«r milicisĂ« kurde nĂ« Siri.

Grupi për të drejtat e njeriut thonë se dhjetëra njerëz të pafajshëm, përfshirë edhe shumë gazetarë, po përballen me akuza absurde kriminale vetëm se kritikuan operacionin e filluar muajin që shkoi, pas vendimit të Shteteve të Bashkuara për tërheqjen e trupave amerikane nga zona.

Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell, masat e tanishme janë një sulm në shkallë të gjerë ndaj lirisë së shprehjes në Turqi.

Turqia thotë se ndërhyrja ushtarake në veri të Sirisë kishte objektiv grupet terroriste.

Kështu i cilësojnë autoritetet turke luftëtarët kurdë, të cilët ndihmuan në mposhtjen e Shtetit Islamik.

Gjatë operacionit u vranë dhjetëra civilë, ndërsa qindra mijëra njerëz u dëbuan nga shtëpitë e tyre.

Organizata ‘Amnesty International’ thotĂ« se kritikĂ«t nĂ« Turqi tĂ« operacionit, po shtypen nga qeveria. NĂ« qytetin me shumicĂ« kurde, Diyarbakir, policia shpĂ«rndau protestat dhe arrestoi demonstruesit.

“Shtypja ndaj popullit tonĂ«, mizoria, ka arritur nĂ« atĂ« pikĂ« saqĂ« nĂ«se reagon nĂ« mĂ«nyrĂ« demokratike merr pĂ«rgjigje tĂ« ashpĂ«r”, thotĂ« ligjvĂ«nĂ«si kurd, Musa Farisogullari.

Nuk janë vetëm protestuesit në rrugë ata që u penguan.

“PĂ«rdorues tĂ« rrjeteve sociale, gazetarĂ«, anĂ«tarĂ« tĂ« partisĂ« politike kurde, janĂ« objektiv, sepse ata kundĂ«rshtojnĂ« operacionin ushtarak nĂ« veri tĂ« SirisĂ«â€, thotĂ« Milena Buyum e organizatĂ«s “Amnesty International”.

Të dhënat e organizatës për të drejtat e njeriut thonë se nën hetim ishin 839 llogari të rrjeteve sociale me dyshimin për shpërndarje të përmbajtjes së jashtëligjshme. Hetimi filloi në javën e parë të ofensivës, ku u arrestuan 186 persona.

MĂ« 27 tetor avokatja Nurcan Kaya u arrestua nĂ« aeroportin e Stambollit pasi shkroi nĂ« Twitter se ‘E dimĂ« nga pĂ«rvoja se ai qĂ« ju e quani operacion paqeje Ă«shtĂ« njĂ« masakĂ«r’. Ajo u lirua por iu ndalua tĂ« udhĂ«tojĂ«.

Edhe gazetarë të tjerë u arrestuan.

“U arrestuan edhe disa gazetarĂ« qĂ« transmetuan lajme rreth operacionit ushtarak duke iu referuar burimeve tjera mediatike. Pas lirimit, atyre iu ndalua udhĂ«timi jashtĂ« vendit”, thotĂ« Milena Bauyum e organizatĂ«s “Amnesty International”.

Sipas “Amnesty International” operacioni ushtarak nĂ« Siri Ă«shtĂ« pĂ«rdorur si arsye qĂ« tĂ« shtypen politikanĂ«t dhe aktivistĂ«t kundĂ«rshtues, duke tkurrur kĂ«shtu hapĂ«sirĂ«n e lirisĂ« sĂ« shprehjes.

“VeçanĂ«risht nĂ« shtatĂ« vitet e fundit, situata Ă«shtĂ« vĂ«shtirĂ«suar, sidomos pas puçit tĂ« vitit 2016”, thotĂ« Milena Buyum.

Turqia i arsyeton masat, duke thënë se qëllimi është që të pengohet përhapja e propagandës terroriste.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco