Prokuroria e Milanos sekuestron fshatin e ‘Santa Claus: Nuk është i sigurt

Prokuroria e Milanos sekuestron fshatin e ‘Santa Claus: Nuk është i sigurt

14:58, 13/11/2019
A+ Aa A-

"Ëndrra e Krishtlindjes" është në rrezik. Fshati më i madh Santa Claus në Itali, në ndërtim e sipër në zonën e hipodromit San Siro, në Milano, u sekuestrua nga zyra e prokurorit të Milanos sepse u vlerësua shumë e rrezikshem.

Në fokus të hetuesve gjenden vendet e ndërtimit, të ndërtuara sipas akuzës, pa respektuar standardet e sigurisë dhe higjenës. Hapja për publikun, e planifikuar për 22 nëntor, është në dyshim.

Konfiskimi u bë, sipas raporteve të La Stampa dhe Il Corriere della Sera, pas një seri kontrollesh të kryera nga teknikë dhe oficerë të policisë vendase. Problemet kryesisht kanë të bëjnë me tre nga strukturat e mëdha që po rriten në sipërfaqen prej 30 mijë metrash katrorë.

Ajo vjen nga "Fabrika e Madhe e Lodrave", "Shtëpia e Kukullave" dhe Krishtlindja "Shtëpia e Santas". Nga kontrollet, rezultoi se punëtorët nuk punojnë në përputhje me rregullat e sigurisë dhe higjenës, të përcaktuara në vendin e punës. Prandaj ndalesa u vendos për të parandaluar aksidente dhe lëndime.

Megjithatë nuk është e sigurt që fëmijët dhe familjet, shumë prej të cilëve tashmë kanë blerë bileta, duhet të heqin dorë nga udhëtimi i Krishtëlindjes në fshatin tematik. Punimet do të vazhdojnë në zonat që nuk i nënshtrohen konfiskimit, edhe nëse për momentin nuk është e qartë nëse të tre strukturat nën aktakuzë mund të rihapen.

Fshati i Krishtëlindjes duhet të hapet pra nga 22 nëntori deri më 30 dhjetor dhe premton të transportojë vizitorët në një "realitet paralel" me aktorë profesionistë dhe valltarë në maskën e kukudhëve dhe kukullave gjigande, të cilët gjithashtu do të bëhen protagonistë të shfaqjeve argëtuese live.

Do të ketë gjithashtu një treg në stilin nordik të populluar nga ndihmësit e Santa, ku mund të blini dhurata për Krishtlindje dhe një tren të vogël.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco