FOTO/ Kryebashkiaku i Venecias llogarit qindra milionë euro dëme nga përmbytjet

FOTO/ Kryebashkiaku i Venecias llogarit qindra milionë euro dëme nga përmbytjet

14:32, 13/11/2019

Venecia, Itali – Kostoja financiare e përmbytjeve të mëdha në Venecia ka të ngjarë të shkojë në qindra milionë euro, tha kryebashkiaku Luigi Brugnaro të mërkurën sipas Reuters, ndërsa një klerik i lartë tha se Bazilika historike e Shën Markut rrezikonte një dëm të pariparueshëm.

“Bazilika ka pësuar një dëmtim strukturor, sepse niveli ujit është rritur dhe ka shkaktuar dëme të pariparueshme, veçanërisht në seksionet e poshtme të mozaikëve dhe pllakave,” tha Kryepeshkopi i Venecias Francesco Moraglia në një konferencë shtypi.

I pyetur për impaktin e mundshëm financiar, kryebashkiaku Brugnaro tha: “Llogaritet në qindra milionë euro.”/ar.sh/SYRI.NET

ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco