Senatorja e opozitës e shpall veten Presidente të përkohshme të Bolivisë

Senatorja e opozitës e shpall veten Presidente të përkohshme të Bolivisë

08:05, 13/11/2019

Senatorja e opozitës Boliviane, Jeanine Anez e ka deklaruar veten president të përkohshëm të vendit të Amerikës së Jugut pas dorëheqjes së Evo Morales.

Ligjvënësit nga partia e Morales bojkotuan seancën, nuk kishte kuorum për emërimin.

Anez tha që veprimet e saj janë në përputhje me kushtetutën dhe u zotua të mbajë zgjedhje së shpejti.

Ish-presidenti i shtetit, Morales, e dĂ«noi kĂ«tĂ« gjĂ« njoftimin, duke pĂ«rshkruar Zon Anez si “njĂ« senator i krahut tĂ« djathtĂ« pĂ«r forcimin e shtetit”.

Morales ka kërkuar azil në Mexico City duke thënë se jeta e tij ishte në rrezik.

Morales dha dorëheqje të dielën pas disa javë protestash lidhur me një rezultat të diskutueshëm të zgjedhjeve presidenciale.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco