FOTO/ Sondazhet në Britani/ Johnson epërsi të dyfishtë ndaj Corbyn, Farage në ‘rënie të lirë’

FOTO/ Sondazhet në Britani/ Johnson epërsi të dyfishtë ndaj Corbyn, Farage në ‘rënie të lirë’

19:14, 12/11/2019

Punës pas vendimit të Nigel Farage për të tërhequr kandidatët e partisë Brexit nga vendet konservatore

Boris Johnson është rritur në një epërsi prej 14 pikësh mbi Jeremy Corbyn, pasi Nigel Farage njoftoi se ‘Partia Brexit’ nuk do të kandidojë në vendet e fituara nga Tories në 2017, sipas Dailymail.

Z. Farage tha se ‘Partia Brexit’ do t'i japë Tories një kandidim të qartë në 317 zonat elektorale në 12 dhjetor.

Ndërkohë, ‘Demokratët Liberalë’ janë me 15 % dhe mbështetja për partinë ‘Brexit’ është shkatërruar në dukje, pasi z. Farage tani është në vetëm 4 %.

Sondazhi i YouGov për ‘The Times’, sugjeron që z. Farage ka rritur ndjeshëm shanset e zotit Johnson për të mbajtur ‘çelësat e qeverisë’.

Ai vjen pas një sondazhi të Survation, të bërë para shpalljes së zgjedhjeve mbi bomba, z. Farage, sugjeroi që Tories ishin gjashtë pikë përpara laburistëve.

Ky sondazh vendosi Konservatorët me 35 % dhe Laburistët me 29 %, por partia Lib Dems dhe Brexit, të dy kanë shkuar mbrapa në %.

Sondazhet e shumta të kryera javët e fundit, i kanë dhënë z. Johnson një epërsi të dyfishtë ndaj z. Corbyn. 

Image

 

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco