FBI i bashkohet hetimeve meksikane, mbi kartelin që masakroi 9 gra dhe fëmijë amerikanë

FBI i bashkohet hetimeve meksikane, mbi kartelin që masakroi 9 gra dhe fëmijë amerikanë

18:52, 11/11/2019
A+ Aa A-

FBI do të ndihmojë qeverinë e Meksikës në hetimin e saj, për masakrën e dyshuar të kartelit të drogës, ku lanë të vdekur nëntë grave dhe fëmijëve amerikanë pranë kufirit me SHBA, javën e kaluar.

Ky vendim erdhi pasi autoritetet meksikane dukej se po përpiqeshin vërtet të gjenin se cili grup është përgjegjës, tha të hënën FBI për Fox News.

FBI fillimisht ofroi ndihmën e saj në hetim, dy ditë pas sulmit, por në atë kohë ishte e paqartë nëse autoritetet meksikane e morën në mënyrë zyrtare ofertën.  

"FBI do të sigurojë ndihmë, me ftesë të qeverisë së Meksikës, në hetimin për sulmin e fundit kundër qytetarëve amerikanë," tha agjensia të hënën.

"FBI mbetet e angazhuar të punojë së bashku me partnerët tanë ndërkombëtarë, për të ndihmuar në sjelljen para drejtësisë, autorët e këtij akti të egër dhune."

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco