'Është gjynah!' Tregti mizore me mishin e qenve në Kamboxhia

'Është gjynah!' Tregti mizore me mishin e qenve në Kamboxhia

13:16, 11/11/2019

Tregtarët e mishit të qenit në Kamboxhia mbysin dhe therin mijëra qen brenda një dite në një biznes disi në hije, por që i traumatizon punëtorët dhe i ekspozon ata para sëmundjeve vdekjeprurëse si tërbimi.

Një burim i lirë proteinash, mishi i qenit është akoma i ngrënshëm në disa vende të Azisë, nga Kina e Koreja e Jugut deri në Vietnam dhe në komunitetet jomyslimane në Indonezi.

Aktivistët e mbrojtjes së kafshëve thonë se konsumi ka rënë pasi klasa e mesme është rritur –më shumë njerëz po mbajnë kafshë shtëpiake dhe ka një stigmë më të madhe lidhur me ngrënien e qenve.

Mirëpo tregtia mizore i ka shpëtuar radarit në Kamboxhia, ku hulumtimet e fundit tregojnë një biznes në lulëzim, që përfshin kapësh qensh të egër, thertore pa leje dhe shumë restorante në qytete që shesin “mishin special”./ar.sh/SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco