Tërmeti i fuqishëm shkatërron tre fshatra, 5 të vdekur dhe 120 të plagosur

Tërmeti i fuqishëm shkatërron tre fshatra, 5 të vdekur dhe 120 të plagosur

08:15, 08/11/2019

Një tërmet i fuqishmë me magnitutë 5.8 ka shkaktuar vdekjen e të paktën 5 personave dhe plagosjen e 120 të tjerëve.

Tërmeti ra në orën 02:17 të mëngjesit dhe epiqendrën e kishte në 57 kilometra nga qyteti i Hashtrud në Provincën e Azerbajxhanit Lindor, në Iran raporton televizioni shtetëror.

Sipas raporteve të dala deri tani thuhet se tre fshatra të vegjël në zonë janë shkatërruar. Ekipet e urgjencave dhe të Gjysmëhënës janë në terren.

Kujtojmë që Irani ndodhet një vijë të madhe midis pllakave tektonike arabe dhe euroaziatike dhe ka përjetuar shumë tërmete në të kaluarën.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco