Prezantohet marrëveshja më e madhe tregtare në botë, Kina dhe 14 vende gati për nënshkrim

Prezantohet marrëveshja më e madhe tregtare në botë, Kina dhe 14 vende gati për nënshkrim

21:45, 05/11/2019

Edhe pse India u tërhoq në minutën e fundit, Kina dhe 14 vendet e tjera ranë dakord në Bangkok këtë javë, për planet për atë që mund të bëhet marrëveshja më e madhe tregtare në botë - Partneriteti Ekonomik Rajonal Gjithëpërfshirës (RCEP).

Ata synojnë ta nënshkruajnë atë vitin e ardhshëm, për të filluar lirimin e tregut midis anëtarëve, që përfshijnë Shoqatën me 10 anëtarë të Kombeve të Azisë Juglindore (ASEAN), Japoninë, Korenë e Jugut, Australinë dhe Zelandën e Re, raporton Reuters.

Detaje të sakta nga marrëveshja ende nuk janë publikuar, por ato do të ulin në mënyrë progresive tarifat në shumë fusha.

Mbështetësit e saj thonë se do t'i lejojnë kompanitë të eksportojnë të njëjtin produkt kudo brenda bllokut, pa pasur nevojë të plotësojnë kërkesa të veçanta dhe të plotësojnë dokumente të veçanta për secilin vend.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco