‘Duhet një ushtri për të mposhtur një ushtri’: Trump reagon pas masakrës që tronditi Amerikën

‘Duhet një ushtri për të mposhtur një ushtri’: Trump reagon pas masakrës që tronditi Amerikën

20:31, 05/11/2019

Presidenti amerikan, Donald Trump reagoi pas masakrës ku humbën jetën nëntë qytetarë amerikanë.

Tri nëna dhe gjashtë fëmijë u vranë nga një kartel droge në Meksikë. Familja mormone ishte nisur për një dasëm, por ranë pre e një grupi të armastosur në një rrugë të paasfaltuar të hënën.

Një zyrtar që po merret me hetimet tha se trafikantët mund ta kenë ngatërruar familjen amerikane me rivalët e tyre.

Kjo për shkak se familja po udhëtonte me tre fuoristrada.

Burimet thonë se kriminelët hapën zjarr kur një prej makinave ndaloi për shkak se iu shpua një gomë. 17 anëtarët e familjes mormone vraponin gjithandej për të shpëtuar kokën.

Në fund bilanci ishte tronditës: nëntë viktima.

Presidenti amerikan, Donald Trump u tregua i ashpër në mesazhin e tij.

“Një familje e mrekullueshme u gjend në mesin e zjarrit të dy karteleve të dhunshme të drogës. Si rezultat, shumë amerikanë të mëdhenj u vranë, përfshi fëmijë të vegjël,” shkruan Trump.

“Nëse Meksika ka nevojë ose kërkon ndihmë në pastrimin e këtyre monstrave, SHBA është gati për t’u përfshirë. Presidenti i ri i madh i Meksikës e ka bërë çështje të madhe këtë, por kartelet po bëhen të mëdha dhe të fuqishme, prandaj ndonjëherë është e nevojshme një ushtri për të mposhtur një ushtri”, shkruan Trump.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco