VIDEO/ Tornado shkatërron veriun e Dallasit, mijëra njerëz pa energji elektrike

VIDEO/ Tornado shkatërron veriun e Dallasit, mijëra njerëz pa energji elektrike

11:24, 21/10/2019

Një tornado që u rrotullua fuqishëm mbi Dallas, në veri, të dielën natën vonë, ka lënë pa energji elektrike më shumë se 175 mijë shtëpi dhe biznese dhe vonoi fluturimet në aeroportet rajonale.

Stuhia la një shkatërrim disa milje të gjatë përmes Dallasit deri pranë aeroportit Love Field në veri të qytetit, tha Qendra e Parashikimit të Motit në Meriland të hënën në mëngjes.

Tani paralajmërimet për tornadon janë hequr.

Sipas UrgjencĂ«s dhe gazetĂ«s “Dallas Morning News”, nuk ka tĂ« vdekur apo tĂ« plagosur por policia dhe zjarrfikĂ«sit megjithatĂ« shkuan derĂ« mĂ« derĂ« nĂ« disa lagje pĂ«r tĂ« kontrolluar banorĂ«t.

Tornado goditi nĂ« orĂ«n 9:02 tĂ« mbrĂ«mjes, tha David Roth, duke shtuar se ai ishte kishte qĂ«nĂ« i fortĂ«, por se dĂ«met do tĂ« verifikoheshin gjatĂ« ditĂ«s pĂ«r tĂ« matur fuqinĂ« e tij.”

“Ne pamĂ« dhe disa kokrra breshĂ«ri sa njĂ« top golfi dhe bejsbolli nĂ« disa zona nĂ« veri tĂ« Dallasit, nga 2.5 cm deri nĂ« 7.6 cm." 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco