Konfirmohet tërheqja e kurdëve nga veriu i Sirisë

Konfirmohet tërheqja e kurdëve nga veriu i Sirisë

11:05, 21/10/2019

Milic?t kurd? n? veri t? Siris? kan? konfirmuar, se sipas marr?veshjes jan? t?rhequr t?r?sisht nga qyteti i rrethuar Ras al-Ain. Rreth 500 luft?tar? jan? larguar nga qyteti, shkruan DW.

Gati nj? jav? e gjysm? pas fillimit t? ofensiv?s ushtarake turke n? veri t? Siris? dhe tri dit? pas shpalljes s? arm?pushimit, forcat demokratike siriane n?n drejtimin e milic?ve kurd? YPG u kan? filluar t?rheqjen e luft?tar?ve t? tyre sikurse ?sht? r?n? dakord n? mar?veshjen e arm?pushimit.

"Ne nuk kemi m? luft?tar? n? qytet", shkruan nj? z?dh?n?s i SDF n? Twitter. Qendra siriane e Mbikqyrjes s? t? Drejtave t? Njeriut njofton, se rreth 500 luft?tar? SDF jan? t?rhequr nga Ras al-Ain. Fillimisht nga qyteti u zhvendos?n trupat e t? vrar?ve dhe t? plagosurit. N? imazhet e ushtris? turke nga Ras al-Ain shihet, se si n? nj? autokolon? q? largohej nga qyteti kishte shum? automjete ambulanc?.

Turqia konfirmon t?rheqjen e kurd?ve

Ministria turke e Mbrojtjes deklaroi, se nj? autokolon? me 55 automjete ka udh?tuar p?r n? Rais al-Ain. M? pas 86 automjete ishin larguar nga qyteti n? drejtim t? Tall Tamar. Ministria m? tej njoftoi, se po e ndjek t?rheqjen e YPG dhe nuk ka „asnj? penges?".

Rais al-Ain s? fundi ?sht? rrethuar nga nj?sit? ushtarake turke. Z?vend?spresidenti i SHBA-s? Mike Pence t? enjten (18.10) pas bisedimeve n? Ankara komunikoi arm?pushimin mes Turqis? dhe milic?ve kurd?. Arm?pushimi duhet t'u jap? mund?si luft?tar?ve kurd?, q? t? t?rhiqen nga ana sirine e kufirit, ku Turqia do t? krijoj? t? ashtuquajtur?n zon? sigurie.

Turqia i nisi m? 9 tetor sulmet ushtarake n? Veri t? Siris? pr t? luftuar nj?sit? kurde t? milic?ve YPG dhe p?r t'i larguar ata nga kufiri. Turqia i konsideron ata si terrorist?. K?to veprime u mund?suan nga t?rheqja e trupave t? SHBA-s?, q? bashk? me milic?t YPG ishin n? aleanc? p?r t? luftuar kund?r „Shtetit Islamik".

Redur Chalil, komandant dhe z?dh?n?s i SDF, e pati kusht?zuar t?rheqjen e luft?tar?ve t? tij vet?m pasi qeveria turke t? lejonte evakuimin e civil?ve t? plagosur nga Ras al-Ain dhe t'u garantonte atyre t?rheqje t? lir?.

Arm?pushimi ende i paq?ndruesh?m

Arm?pushimi i vendosur sipas t? dh?nave t? qeveris? turke gjat? dit?s s? diel? (20.10) nuk ?sht? respketuar. Nj? ushtar turk ?sht? vrar?, nj? tjet?r luft?tar kurd ?sht? plagosur, vuri n? dukje Ministria e Mbrojtjes n? Ankara. Ushtar?t u p?rball?n me nj? „mision zbulimi dhe v?zhgimi" t? pajisur nd?r t? tjera edhe me mjete antitank n? rajonin p?rreth Tall Abjad dhe p?r t'u mbrojtur u ishin kund?rv?n? me arm? ushtar?ve. Turqia dhe milic?t kurd? t? shtun?n (19.10) akuzuan reciprokisht njeri – tjetrin p?r shkelje t? arm?pushimit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco