'El Chapo' aziatik, baza e tregtisë 17 miliardë $ mes Azisë dhe Paqësorit

'El Chapo' aziatik, baza e tregtisë 17 miliardë $ mes Azisë dhe Paqësorit

17:18, 15/10/2019

Një ‘kingpin’ (zot droge) aziatik, në të njëjtën rang si El Chapo, kërkohet nga autoritetet për operimin në tregtinë e metafetaminës kristal, e cila arrin në 17 miliardë dollarë në vit.

Tse Chi Lop, 55 vjeç, një shtetas kanadez me origjinë kineze, i dënuar për trafik heroine në New York dy dekada më parë, u hoq si kryetari i sindikatës ndërkombëtare të krimit "The Company", në një raport të gjatë ekskluziv të Reuters, raporton FoxNews.

Zbatimi i ligjit në katër vende i referohet operacionit të Tse si "Sam Gor", ose vëllai numër tre në Kantonez - një nga pseudonimet e tij.

Operacioni ndaj tij e bënë përgjegjës për trafikimin e metafetaminës, heroinës dhe ketaminës, në të paktën një duzinë vendesh, nga Japonia në Azinë Veriore në Zelandën e Re në Paqësorin e Jugut, thonë autoritetet.

"Tse Chi Lop është në rangun e (zotërve famëkeq të ilaçeve të Amerikës Latine) El Chapo ose ndoshta Pablo Escobar," tha për Reuters Jeremy Douglas, përfaqësuesi i Azisë Juglindore dhe Paqësorit për Zyrën e Kombeve të Bashkuara për Drogën dhe Krimin.

"Fjala kingpin shpesh përhapet, por nuk ka dyshim se vlen këtu."

Tse shërbeu nëntë vjet pas dënimit në New York për kontrabandën e heroinës, duke shmangur një dënim të përjetshëm, pasi i tha gjykatësit për prindërit e tij të sëmurë dhe djalin e sëmurë, thuhet në raport.

Ai u la i lirë në vitin 2006. Dhjetë vjet më vonë ai ishte në krye të rrjetit Sam Gor, sipas një njoftimi të Administratës së Përmbarimit të Drogës në ShBA.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco