FOTO/ Hong Kongu nën terror policor, 750 minoren të arrestuar gjatë protestave

FOTO/ Hong Kongu nën terror policor, 750 minoren të arrestuar gjatë protestave

18:03, 11/10/2019

Sipas të dhënave të publikuara nga zyrtarët e Hong Kong-ut, 750 nga protestuesit e arrestuar gjatë katër muajve të protestave janë fëmijë.

Një situatë e tillë ka shkaktuar zemërim në qytet, i cili vazhdon të rritet mbi masat gjithnjë e më të ashpra të qeverisë kundër demonstruesve.

Të enjten, zyrtari Mattheë Cheung tha në një konferencë për shtyp se ishte “tornditëse dhe zemërthyese” fakti që 750 nga 2.379 personat e arrestuar ose gati një e treta që nga qershori ishin nën 18 vjeç dhe 104 ishin nën 16 vjeç.

Cheung u bëri thirrje prindërve dhe mësuesve që të këshillojnë të rinjtë dhe t’u thonë atyre që të përmbahen nga “veprimet e paligjshme ose të dhunshme” dhe të shmangin plagosjen ose arrestimin, sespe diçka e tillë “do të shkatërronte të ardhmen e tyre”.

Përqindja e lartë e fëmijëve të arrestuar ndezi zemërim në komunitet.

“Qeveria thotë se kjo është “zemërthyese”, por nuk pyet pse. Rinia po ngrihet. Ata e dinë që po luftojnë për të ardhmen e tyre kundër një regjimi diktatorial,” tha Kong Tsung-gan, një autor dhe bloger i njohur, në Twitter.

“Totalitarizmi do të shkatërrojë brezin tonë të ardhshëm, rezistoni!”, shkroi një person tjetër në Twitter.

Udhëheqësja e Hong Kong-ut, Carrie Lam, tha Të martën, se pas fillimit të vitit shkollor në shtator, gati 40% e të arrestuarve ishin nën 18 vjeç, ndërsa të dielën, 10% e të arrestuarve ishin nën 15 vjeç.

Shkollat ??në të gjithë Hong Kong kërkuan që prindërit të nënshkruanin një njoftim duke thënë se ata kishin kuptuar se maskat nuk duhet të vishen brenda ose jashtë shkollës, përkundër faktit se ndalimi vlen vetëm për protesta ose asamble publike.

“Kur të rinjtë janë në rrugë duke luftuar në vetëmohim, ata quhen” kriminelë dhe rebelë “,” tha Kenneth Chan, një profesor i shkencave politike në Universitetin Baptist të Hong Kongut. “Hendeku midis të rinjve dhe zyrtarëve është i pamundur të arrihet tani”.

“Ishte një ndarje totale e besimit midis qeverisë dhe të rinjve. Mund të përkeqësohet vetëm sepse Carrie Lam nuk ka asgjë tjetër përveç masave të ashpra për të shtypur dhe frikësuar të rinjtë dhe prindërit e tyre.” 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco