FOTO-VIDEO/ Johnson dhe Varadkar optimist: Ne shohim një rrugëdalje për një marrëveshje

FOTO-VIDEO/ Johnson dhe Varadkar optimist: Ne shohim një rrugëdalje për një marrëveshje

20:19, 10/10/2019

Boris Johnson dhe Leo Varadkar dolën sonte nga bisedimet e fundit mbi Brexit, duke këmbëngulur se ata mund të shohin "rrugën për një marrëveshje", ndërsa ora po afron.

Kryeministri britanik dhe kryeministri irlandez (Taoiseach) kishin një ton optimist pasi u takuan ballë për ballë në Cheshire, sipas Dailymail.

Në një deklaratë të përbashkët, ata thanë që diskutimet e tyre tre-orëshe ishin 'të hollësishme dhe konstruktive' dhe zyrtarët do të vazhdojnë të 'angazhohen në mënyrë konstruktive'.

Por ende nuk është e qartë se ka pasur ndonjë lëvizje thelbësore - me sugjerime që asnjëra palë nuk është zhvendosur në çështjen thelbësore të doganave.

Duke iu përgjigjur pyetjeve nga reporterët,  Z. Varadkar përsëri foli për perspektivat e një marrëveshjeje që u arrit.

"Jam plotësisht i bindur që Irlanda dhe Britania dëshirojnë që të ketë një marrëveshje," tha ai.

"Ishte e mundur të arrihet një marrëveshje, të ketë një traktat të rënë dakord për të lejuar Mbretërinë e Bashkuar të largohet nga BE në një mënyrë të rregullt dhe ta bëjë atë deri në fund të tetorit."

Por me një fjalë të kujdesshme ai shtoi: 'Ka shumë ‘rrëshqitje’ midis kupës dhe buzës'.

Ai gjithashtu theksoi përsëri se nuk duhet të ketë 'asnjë kufi doganor midis Veriut dhe Jugut' në ishullin e Irlandës.

Dy liderët besohet se kanë kaluar pjesën më të madhe të seancës duke folur kokë më kokë dhe dolën për një shëtitje në terren para se të ndanin mënyrat.

Zyrtarët e Mbretërisë së Bashkuar po qëndronin të shtrënguara fort pas kësaj, në atë që duket se është një përpjekje për të shmangur prishjen e ndonjë kompromisi të ri.

Ata nuk pranuan të thonin nëse negociatat mund të fillojnë për të hyrë në "tunel" - një fazë intensive ku ekipet synojnë të mbajnë heshtjen pasi detajet e një zgjidhjeje janë bllokuar.

Shpresat nuk ishin të larta nga të dyja palët më parë, me prapavijën irlandeze është ende një linjë ndarëse dhe retorika që përshkallëzohej në mënyrë dramatike.

BE ka caktuar nesër si afatin e fundit për një marrëveshje skicë që të arrihet në kohë për një samit javën e ardhshme.

Z. Johnson ka këmbëngulur që ai është akoma 'i kujdesshëm’ me optimizmin' përkundër errësirës që thellohet. 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco