Merkel dhe Macron do takohen para ‘Samitit të Brexitit’, fokusi te zgjidhja optimale e ngërçit

Merkel dhe Macron do takohen para ‘Samitit të Brexitit’, fokusi te zgjidhja optimale e ngërçit

17:53, 09/10/2019

Dy liderët më të fuqishëm të Bashkimit Evropian, Angela Merkel e Gjermanisë dhe Emmanuel Macron i Francës, do të takohen vetëm, disa ditë para një samiti të rrallë të Brexitit javën e ardhshme, për të cilën Britania thotë se është shansi i fundit për të siguruar një largim të rregullt nga blloku.

Brexit zbriti në një grindje publike midis Londrës dhe Brukselit këtë javë, pasi të dy palët pozicionohen për një vonesë tjetër, e ndjekur nga një zgjedhje ose një divorc, sipas Reuters.

Pasi një burim i Downing Street tha që një marrëveshje e Brexit ishte në thelb e pamundur sepse Kancelarja gjermane Merkel kishte bërë kërkesa të papranueshme, BE akuzoi Xhonson se po luante një "lojë të gabuar të fajit".

Macron do të takohet me Merkel në Pallatin Elysee këtë të dielë dhe do të diskutojnë çështjet evropiane përpara samitit të BE dhe 17 tetorit, si dhe përgatitjet për një samit franko-gjerman në 16 tetor, tha zyra e Macron.

Diplomatët e BE, megjithatë, janë skeptikë në lidhje me shanset e një marrëveshjeje. Shumica presin që Johnson të detyrohet të pranojë një vonesë në Brexit - një hap që mund të çojë në fund të fundit ose në një dalje të çrregullt ose në përmbysjen e tërë përpjekjes së Brexit.

"Nuk do të ketë zgjidhje lepuri nga ato", "tha një zyrtar i BE-së për Reuters. "Do të ketë më shumë bisedime dhe më shumë kontakte politike. Por, për momentin, nuk ka asnjë përparim për t'u raportuar. "

Johnson ka quajtur vazhdimisht samitin e BE javën e ardhshme si shansi i fundit, që BE të bëjë një marrëveshje ose të përballet me ndërprerjen e një marrëveshje pa marrëveshje që do të ndajë Perëndimin, do kërcënojë unitetin e Mbretërisë së Bashkuar dhe do të rrënojë tregjet financiare.

Një javë më parë, ai propozoi një zgjidhje të mundshme për të siguruar që kufiri midis provincës me qeveri britanike të Irlandës Veriore dhe anëtarit të BE Irlandës, nuk do bëhet një prapavijë në tregun e vetëm dhe bashkimin doganor të BE.

Reagimi i ftohtë i BE-së ndaj propozimeve të tij tregon se, përpara një përparimi të papritur të minutës së fundit, Johnson do të duhet të vendosë nëse do të pranojë një vonesë tjetër ose të shkojë për një Brexit pa marrëveshje dhe të merret me ligjin që kërkon ta zgjasë qëndrimin në BE.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco