Ndahet nga jeta në moshën 91 vjeçare pronari i 5,200 hoteleve, Barron Hilton

Ndahet nga jeta në moshën 91 vjeçare pronari i 5,200 hoteleve, Barron Hilton

11:53, 22/09/2019
A+ Aa A-

Barron Hilton, djali i Conrad Hilton i cili zgjeroi perandorinë e hotelit të të atit dhe e bëri markën një forcë në lojërat e fatit në Las Vegas dhe ishte një themelues i Lidhjes së Futbollit Amerikan, vdiq të enjten në shtëpinë e tij në Los Angeles. Ai ishte 91 vjeç, shkruan The Washington Post. 

Vdekja e tij u njoftua në një deklaratë të Fondacionit Conrad N. Hilton. Asnjë detaj tjetër nuk eshte dhene.

Z. Hilton kaloi pesë dekada në Hilton Hotels, duke shërbyer si shef ekzekutiv për 30 vjet duke filluar në vitin 1966. Gjatë mandatit të tij, kompania ishte zinxhiri i pestë më i madh i hoteleve në SHBA. Ai grumbulloi një vlerë neto prej 1,25 miliardë dollarë, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg.

Në fillim të viteve 1970, Z. Hilton mbikëqyri blerjen e Hotelit Flamingo dhe Las Vegas International, më vonë u quajt Las Vegas Hilton. Ai i bëri Hilton Hotels kompaninë e parë të listuar në Bursën e Nju Jorkut për të hyrë në industrinë e lojërave të fatit në SHBA.

Si kryetar, Z. Hilton punoi me shefin ekzekutiv Stephen Bollenbach për të zgjeruar operacionet e kazinosë të kompanisë në Mississippi dhe Atlantic City dhe për të marrë një konkurrent, Bally Entertainment, për rreth 3 miliardë dollarë në 1996.

Më parë në karrierën e tij, Z. Hilton mbikëqyri zhvillimin e kartës së kreditit Carte Blanche, të cilën kompania e shiti në vitin 1966 për 12 milion dollarë. Ai filloi praktikën fitimprurëse të shitjes së pasurive të patundshme, duke kthyer kapitalin e tyre në hotele ndërsa vazhdoi t'i menaxhonte ato.

William Barron Hilton lindi në 23 Tetor 1927, në Dallas. Ai ishte 8 vjeç kur prindërit e tij u divorcuan.

Ai kishte dy vëllezër, Eric Hilton, i cili u bë shef ekzekutiv në Hotelet Hilton, dhe Conrad Nicholson ("Nicky") Hilton Jr., një socialit dhe menaxher i divizionit ndërkombëtar të Hilton. F.H/SYRI.NET

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco