Tensioni me Iranin/ SHBA do të dërgojë trupa në Arabinë Saudite

Tensioni me Iranin/ SHBA do të dërgojë trupa në Arabinë Saudite

10:59, 22/09/2019

SHBA ka njoftuar planet për të dërguar forca në Arabinë Saudite pas sulmeve në rafinerinë e naftës në vend.

Sekretari i Mbrojtjes, Mark Esper tha për gazetarët se dërgimi i trupave ka qëllim mbrojtje. Numri i përgjithshëm i trupave që do dërgohen në Arabinë Saudite nuk është përcaktuar ende.

Rebelët Houthi të mbështetur nga Irani kanë marrë përsipër përgjegjësinë për sulmet kundër dy rafinerive të naftës javën e kaluar.

Presidenti Trump njoftoi sanksione të nivelit të lartë kundër Iranit ndërsa sinjalizoi se dëshironte të shmangte konfliktin ushtarak.

Sanksionet do të përqendrohen në bankën qendrore të Iranit dhe fondin e tij të pasurisë, tha Trump.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco