S'mund të pimë naftë, s'mund të thithim para! - Nis greva globale në 150 shtete për klimën

S'mund të pimë naftë, s'mund të thithim para! - Nis greva globale në 150 shtete për klimën

09:24, 20/09/2019

Mijëra studentë vërshuan rrugëve të Australisë dhe vendeve të tjera të Paqësorit sot për të filluar një grevë globale duke kërkuar për udhëheqësit botërorë të mbledhur për Samitin e Klimës në Kombet e Bashkuara, të marrin masa urgjente për të ndaluar katastrofën mjedisore, shkruan Reuters.

"Ne nuk e filluam atë, por po përpiqemi ta luftojmë," lexon në një pankartë të një studenti në Sidnei, pasi postimet në mediat sociale treguan demonstrime të mëdha në të gjithë vendin.

Protesta të ngjashme, të frymëzuara nga aktivistja suedeze 16-vjeçare Greta Thunberg, janë planifikuar në rreth 150 vende ditën e sotme. Qëllimi është që studentët dhe të tjerët nga e gjithë bota të flasin me një zë për efektet e ndryshimit të klimës në planet.

Greva do të arrijë kulmin në New York kur Thunberg, i cili është nominuar për një çmim Nobel për aktivizmin e saj klimatik, do të kryesojë një miting në shtëpinë e selisë së Kombeve të Bashkuara.

Danielle Porepilliasana, një nxënëse e shkollës së mesme në Sidnei, pati një mesazh të qartë për politikanë si Ministri Australian i Financave Mathias Cormann, i cili i tha parlamentit të enjten se studentët duhet të qëndrojnë në klasë.

"Udhëheqësit botërorë nga kudo janë duke na thënë që studentët duhet të jenë në shkollë duke mësuar," tha ajo, duke veshur vathë anti-qymyr.

"Unë do të doja t'i shikoja ata në parlament të bënin punën e tyre të paktën një herë”. F.H/SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco