VIDEO/ Gruaja palestineze qëllohet për vdekje nga ushtarët izraelitë, në një pikë kontrolli

VIDEO/ Gruaja palestineze qëllohet për vdekje nga ushtarët izraelitë, në një pikë kontrolli

10:53, 19/09/2019

Forcat izraelite qëlluan dhe vranë një grua palestineze, e cila iu afrua një pikë kontrolli midis Bregut Perëndimor të okupuar dhe Jerusalemit Lindor, e cila siç thuhet se mbante një thikë.

Siç shkruan AlJazeera, përcjell Telegrafi, gruaja iu nënshtrua plagëve të saj pasi forcat izraelite hapën zjarr dhe nuk administruan asnjë trajtim mjekësor në pikën e kontrollit në Qalandiya të mërkurën.

Videoja e incidentit që qarkullonte në internet tregoi se personeli izraelit i sigurimit po hapte zjarr ndaj gruas në një distancë të afërt.

Dëshmitarët i thanë mediave lokale se gruaja e paidentifikuar u la me gjakderdhje në anë të rrugës për “një kohë të gjatë” përpara se të transportohej në një spital në Jerusalem, ku ajo u shpall e vdekur.

Gruaja iu afrua forcave të sigurisë, injoroi thirrjet për të ndaluar dhe nxori një thikë para se të qëllohej në këmbë, tha zëdhënësi i policisë izraelite Micky Rosenfeld.

Të shtënat “po shqyrtohen”, shtoi ai.

Ndërkohë policia ka publikuar një foto të një thike që ata thanë se ajo po mbante.

Një numër i grupeve vendore dhe ndërkombëtare për të drejtat e njeriut kanë ngritur shqetësimin se forcat izraelite të sigurisë përdorën forcë të tepërt kur u ndeshën me palestinezët, të dyshuar për kryerjen e sulmeve. 


 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco