FOTO/ Fshatra të braktisur, shteti dhuron 25 mijë euro për ata që zhvendosen në këto zona

FOTO/ Fshatra të braktisur, shteti dhuron 25 mijë euro për ata që zhvendosen në këto zona

21:10, 11/09/2019

NjĂ« rajon mahnitĂ«s italian po u ofron banorĂ«ve tĂ« rinj 25,000 € pĂ«r tĂ« jetuar nĂ« fshatra, pasi tĂ« gjithĂ« tĂ« rinjtĂ« u larguan nga ky vend.

Molise, e vendosur midis majave të kreshtës Apenine dhe bregdetit të Adriatikut, është e njohur për parqet e saj kombëtare.

Por, pavarësisht rrethinës së lavdishme, popullsia ka rënë me më shumë se 9,000 që nga viti 2014 dhe asnjë fëmijë i vetëm nuk lindi në nëntë qytetet e këtij rajoni vitin e kaluar.

Presidenti Donato Toma njoftoi se çdo fshat me mĂ« pak se 2,000 banorĂ« nĂ« territorin e tij, do ti ofrojĂ« 700 € nĂ« muaj pĂ«r tri vite rresht pĂ«r tĂ« ardhurit qĂ« premtojnĂ« se do tĂ« hapin njĂ« biznes.

“Ata mund tĂ« hapin çdo lloj aktiviteti: njĂ« dyqan buke, njĂ« restorant, çdo gjĂ«. Kjo Ă«shtĂ« njĂ« mĂ«nyrĂ« pĂ«r tĂ« lulĂ«zuar qytetet tona duke rritur gjithashtu popullsinĂ«â€, tha Toma pĂ«r The Guardian.

Italia është vetëm një nga shumë vende evropiane që vuan nga plakja e popullsisë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco