Bllokohet sasi e madhe droge, dhjetëra serbë përfundojnë në pranga

Bllokohet sasi e madhe droge, dhjetëra serbë përfundojnë në pranga

08:04, 08/09/2019

Pas një aksioni policor janë arrestuar disa shtetas serbë me 500 kg drogë në Los Angelos. Lajmi konfirmohet nga Prokuroria Federale e Departamentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Shumica e kontrabandistëve ishin shtetas serbë, tek të cilët u gjet dhe u sekuestrua drogë e llojit kokainë, heroinë dhe një sasi të madhe parash. Vlen të theksohet se në këtë aksion të policisë amerikane u kapën mbi 450 kilogramë kokainë, 10 kilogramë heroinë, 50 kilogramë metafetaminë dhe ekstazë si dhe mbi 800,000 dollarë.

Prokurorët federalë thanë të enjten se 30 persona janë akuzuar në lidhje me një komplot për të dërguar qindra paund droge nga Meksika përmes Kalifornisë Jugore dhe në Kanada.

Të paktën 13 nga të dyshuarit janë arrestuar tashmë me akuza të lidhura me lëndë narkotike në skemë, për të cilën Zyra e Avokatëve të SHBA-së për Qarkun Qendror të Kalifornisë tha se janë të përfshirë organizatat ndërkombëtare të trafikut të drogës. Skema përfshinte gjithashtu anëtarët e grupeve të krimit të organizuar, kryesisht serbë, të shoqëruar nga kanadezë, meksikanë, kinezë dhe sudanezë, thanë prokurorët.

Ata dyshohet se kanë përdorur “pajisje të modifikuar celulare me klasifikimin e klasës ushtarake nga fundi në fund” për të biseduar me njëri-tjetrin për blerjet dhe transportin e drogës, tha zyra e avokatit amerikan, raporton Albinfo.ch.

“Hetimi i gjerë përfshin shumë agjenci federale dhe vendore të zbatimit të ligjit në SHBA dhe Kanada, përfshirë FBI dhe Administratën e Përmbarimit të Drogave dhe Policia e montuar Royal Canadian dhe Departamenti i Drejtësisë Kanada”, thanë zyrtarët.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco