Izraeli sulmon bazat ushtarake të Iranit në Siri

Izraeli sulmon bazat ushtarake të Iranit në Siri

13:46, 25/08/2019

Forcat izraelite kanë kryer sulme ndaj bazave ushtarake të Iranit në Siri për ta parandaluar atë që e ka quajtur sulm të planifikuar me dron nga Irani.

Ushtria e Izraelit rrallë pranon se ka kryer operacione në Siri, por të shtunën tha se përmes sulmeve ajrore e ka parandaluar një sulm që do të realizohej me dron vrasës. Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, e vlerësoi lart operacionin e ushtrisë.

Besohet se Izraeli ka kryer qindra sulme në Siri që nga fillimi i luftës civile në këtë shtet në vitin 2011 në përpjekje për t’ia pamundësuar Iranit shtrirjen e ndikimit në këtë vend.

Një zëdhënës i ushtrisë izraelite tha se këto sulme i kishin cak forcat speciale iraniane, të njohur si “kudsët”, në Aqraba, qytet që shtrihet në juglindje të kryeqytetit të Sirisë, Damaskut.

Në anën tjetër, një burim i ushtrisë siriane tha se sistemi i mbrojtjes ajrore i ka hetuar raketat që vinin drejt afërsisë së Damaskut. “Sulmi ka marrë menjëherë kundërpërgjigje dhe shumica e raketave të armikut janë shkatërruar para se të arrinin në cak”, tha ky burim.

Zyrtarët e Hezbollahut thanë se një dron ka rënë mbi kulmin e një qendre mediale dhe më pas një dron tjetër ka shpërthyer në ajër dhe është rrëzuar në afërsi të kësaj qendre, shkruan “BBC”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco