Turqia riatdheson në Siri mbi 340.000 emigrantë

Turqia riatdheson në Siri mbi 340.000 emigrantë

22:58, 23/08/2019

Qindra mijëra sirianë janë kthyer në shtëpi në zonat e pastruara nga grupet terroriste në operacionet ushtarake turke përtej kufirit, tha ministri i jashtëm i Turqisë, Mevlut Çavushoglu.

“Mbi 346 mijë sirianë janë kthyer në zonat e Siris, të pastruara nga terroristët në operacionet ‘Mburoja e Eufratit’ dhe ‘Dega e ullirit’”, tha Çavushoglu në konferencën e përbashkët për media në Liban me homologun e tij, Gebran Bassil, duke iu referuar operacioneve turke nga viti 2016.

Gjatë konferencës për media në kryeqytetin libanez Bejrut, ku po qëndron për vizitë zyrtare, Çavushoglu foli edhe për kthimin vullnetar të refugjatëve sirianë në shtetin e tyre.

Ai tha se Turqia mund të ndajë eksperiencën me Libanin se si të mundësojë siguri për refugjatët sirianë kur ata të kthehen në vendlindjen e tyre. Turqia strehon rreth 3,6 milionë refugjatë sirianë, më shumë se çdo shtet tjetër në botë. Libani, me 1,5 milionë, është shteti i dytë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco