FOTO/ Masakër në dasmë, 63 të vdekur

FOTO/ Masakër në dasmë, 63 të vdekur

08:34, 18/08/2019

Një bombë ka shpërthyer në një dasmë në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, duke vrarë 63  persona dhe duke plagosur më shumë se 180 të tjerë.

Dëshmitarët i thanë BBC-së një kamikaz shpërtheu eksploziv gjatë një ceremonie martese.

Shpërthimi ndodhi në një zonë në perëndim të qytetit të populluar kryesisht nga muslimanët shiitë.

Talibanët mohuan që ata ishin mbrapa sulmit. Asnjë grup tjetër nuk e ka pranuar kryerjen e bombardimeve.

Militantët muslimanë sunitë, përfshirë Talibanët dhe grupin e Shtetit Islamik, kanë synuar në mënyrë të përsëritur pakicat Shia Hazara në Afganistan dhe Pakistan.

ImageImage

ImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco