I madhi Plaçido Domingo nën akuzë për ngacmim seksual

I madhi Plaçido Domingo nën akuzë për ngacmim seksual

08:40, 14/08/2019

Tenori i famshëm i operas, i madhi Placido Domingo, edhe ai nën akuzuar për ngacmim seksual të disa grave gjatë disa dekadave të karrierës së tij muzikore.

BBC njofton se tetë këngëtarë dhe një kërcimtare pretendojnë se ishin ngacmuar seksualisht nga tenori spanjoll nga fundi i viteve 1980, sipas agjencisë së lajmeve Associated Press.

Vetëm njëra nga gratë, mexo-sopranoja Patricia Wulf, pranoi të prononcohej.

Domingo ka mohuar akuzat, dhe Opera në Los Angeles të cilën ai drejton është zotuar të hetojë me ndihmën e "këshilltarit të jashtëm".

"Ende është e dhimbshme të dëgjosh që unë mund të kem mërzitur ndonjë ose t'i kam bërë ata të ndjehen jo mirë pavarësisht se sa kohë më parë dhe përkundër synimeve të mia më të mira," vazhdoi z. Domingo.

"Njerëzit që më njohin ose që kanë punuar me mua e dinë se unë nuk jam dikush që me dashje do të dëmtoja, ofendoja ose do të vendosja në siklet dikë".

Gjashtë gra të tjera gjithashtu pretendojnë se tenori i bëri ato të ndjehen keq duke bërë qasje seksuale ndaj tyre, raportoi AP.

Zonja Wulf tha që ai e prekte seksualisht në pjesë të trupit thuajse çdo herë që ajo ngjitej në skenë dhe se e pyese vazhdimisht nëse donte të shkonte në shtëpinë e saj apo diku tjetër.

Një grua tjetër tha që Domingo e vuri dorën poshtë këmishës së saj në një tjetër rast. Tre të tjera thanë se ai i puthi me forcë.

Incidentet thuhet se kanë ndodhur në ambiente të ndryshme, përfshirë dhomën e zhveshjes, një dhomë hoteli, gjatë një takimi dhe në ndërmarrjet e operës ku Domingo mbante poste menaxheriale.

Domingo duhej të paraqitej në Orkestrën e Filadelfias më 18 shtator, por organizata tha që, nën dritën e akuzave ku ai ndodhej, ajo e kishte tërhequr ftesën e saj.

Domingo aktualisht është drejtori i përgjithshëm i Opera së Los Angeles. Ai gjithashtu ka qenë drejtor artistik dhe më vonë drejtor i përgjithshëm në Operan Kombëtare të Uashingtonit.

Domingo tha në deklaratën e tij: "Jam i bekuar dhe i privilegjuar që kam pasur një karrierë më shumë se 50-vjeçare në opera dhe do ta mbaj veten me standardet më të larta".

Domingo, 78 vjeç, mbetet një nga yjet më të mëdhenj të operës, dhe shumë i preferuar në të gjithë botën.

Ai është i martuar me gruan e tij të dytë, sopranon, Marta Ornelas, që nga viti 1962.

Ai performon rregullisht në Londër, së fundmi në janar në prodhimin e La Traviata të Royal Opera House.

Ai do të kthehet në kopshtin Covent në qershor të vitit 2020 në ‘një ringjallje’ të Don Carlo të Verdit./ F.H/SYRI.NET

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco