Kina përgatitet për ndërhyrje ushtarake në Hong Kong

Kina përgatitet për ndërhyrje ushtarake në Hong Kong

08:24, 14/08/2019

Protestuesit në Hong Kong duken të paduruar nga kërcënimi  i Kinës për dërgimin në forcat e armatosura. Sipas një analisti gjerman, Pekini do të paguante një çmim të madh nëse do të dërgonte trupa ushtarakë në Hong Kong, thotë Mathias Bölinger i DW.

Në fillim të kësaj jave, pamjet që shfaqeshin në internet, duke treguar kolonat e automjeteve të blinduara kineze që shkojnë drejt jugut dhe konvergojnë në qytetin e Shenzhen, duket se tregojnë Forca e Armatosur të Policisë së Popullit Kinez, një njësi paramilitare shumë e armatosur, që po mblidhet në kufirin e Hong Kongut.

Kjo eshtë përpjekja e fundit e Pekinit për të projektuar fuqinë e saj përballë ish-kolonisë Britanike. Mesazhi është i qartë: Ne jemi të gatshëm t'i shuajmë me forcë protestat e Hong Kongut.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco