Andaluzi, nisin garat spektakolare me kuaj në Sancular de Barrameda

Andaluzi, nisin garat spektakolare me kuaj në Sancular de Barrameda

08:05, 13/08/2019

Gushti është muaji kur në Sancular de Barrameda zhvillohet një ndër turnetë më të vjetra me kuaj në Europë.

Nga nga viti 1845 në këtë qytezë të Andaluzisë në provincën Cadiz përgjatë disa ditëve në gusht pasditeve në orarin e zbaticës dhe me sfond perëndim spektakolar të diellit zhvillohen garat me kuaj.

Kjo është një traditë popullore që e ka origjinën tek garat jo zyrtare për shitjen e peshkut, kur tregtarët nxitonin kush të mbërrinte i pari në treg./DW

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco