U zhduk në vitin 1968, gjendet nëndetësja franceze 'Minerve'

U zhduk në vitin 1968, gjendet nëndetësja franceze 'Minerve'

13:59, 22/07/2019

52 marinarë ishin në bordin e nëndetëses Minerve.

Një nëndetëse franceze që ka munguar për më shumë se 50 vjet është gjetur nga një ekip kërkimi, raporton “BBC”.

Ministri francez i mbrojtjes, Florence Parly, njoftoi të hënën, duke e përshkruar zbulimin si një “lehtësim dhe përkushtim teknik”.

52 marinarë ishin në bordin e Minerve kur u zhdukën pranë portit të Toulonit, në bregun jugor francez, në janar 1968.

Përpjekjet e mëparshme për të gjetur nëndetëse ishin të gjitha të pasuksesshme. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco