Kenia/ Korrupsioni me tenderat, prokuroria kërkon arrestimin e ministrit të financave

Kenia/ Korrupsioni me tenderat, prokuroria kërkon arrestimin e ministrit të financave

12:51, 22/07/2019

Prokurori i përgjithshëm në Kenia ka urdhëruar arrestimin e ministrit të financave nën akuzën e korrupsionit për ndërtimin e dy moleve.

Henry Rotich është akuzuar për procedura prokurimi për një kontratë me 450 milionë dollarësh për projektin e dy moleve me kompaninë italiane CMC të Ravenës.

Në mars Rotich mohoi të gjitha akuzuat, të njëjtën gjë bëri edhe kompania e ngarkuar, Në prokurorinë e Përgjithshme po investigohet sesi tenderi është fituar me 170 milionë dollar më shumë sesa kontrata origjinale. Ai ka urdhëruar arrestimin e më shumë se 20 personave të akuzuar për përfshirjen në aferën korruptive, duke përfshirë edhe zyrtarë të lartë dhe gjithashtu drejtorë të kompanisë private CMC të Ravenës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco