Gjermania rikthen në Firence pikturën e vjedhur në Luftën e Dytë Botërore

Gjermania rikthen në Firence pikturën e vjedhur në Luftën e Dytë Botërore

08:26, 16/07/2019

Një pikturë që u vodh nga Firence gjatë Luftës së Dytë Botërore, do të rikthehet nga qeveria gjermane këtë të premte, deklaroi Ministria italiane e Kulturës.

Sipas autoriteteve italiane piktura “Vaso di Fiori”, e artistit holandez Jan van Huysum (1682-1749), u morr në vitin 1944 nga trupat pushtuese të Gjermanisë naziste.

“Vaso di Fiori rikthehet në Firence pas 75 vitesh”, njoftoi sot në një deklaratë Ministria e Kulturës, duke njoftuar një ceremoni më 19 korrik në “Palazzo Pitti”, pjesë e kompleksit të muzeve “Galleria degli Uffizi”.

“Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Heiko Maas do e dorëzojë atë në prani të homologut të tij italian, Enzo Moavero Milanesi dhe zyrtarëve të tjerë italianë”, njoftoi Ministria.

Kjo vepër arti kishte humbur për dekada para se të rishfaqej në Gjermani në vitin 1991, në pronësi të një familjeje gjermane që insistonte se e kishte blerë atë në mënyrë të ligjshme. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco