Britania ndryshon imazhin e kartëmonedhës 50£, ja kush do jetë në 2021

Britania ndryshon imazhin e kartëmonedhës 50£, ja kush do jetë në 2021

15:26, 15/07/2019

Pionieri i kompjuterit dhe koduesi Alan Turing do të shfaqet në dizajnin e ri të Bankës së Anglisë në kartmonedhën 50 paund.

Ai nderohet për punën e tij të deshifrimit të kodeve që u bënë jetësore për aleatët në Luftën e Dytë Botërore.

Imazhi i ri i kartëmonedhës 50 paund do hyjë në qarkullim deri në fund të vitit 2021.

Pasi ka ende 344 milionë £ 50 në qarkullim sipas shifrave të Bankës së Anglisë për qarkullimin e kartëmonedhave.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco