Makinat elektrike: Kërkohet pajisja me emetues zhurme pasi nuk ndihen kur kalojnë

Makinat elektrike: Kërkohet pajisja me emetues zhurme pasi nuk ndihen kur kalojnë

08:44, 01/07/2019

Automjetet e reja elektrike do duhet të kenë një pajisje që emeton zhurmë, nën një rregull të BE që hyn në fuqi të sot.

BE pasoi shqetësimet se makinat dhe automjetet me emisione të ulëta janë shumë të qeta, duke vënë këmbësorët në rrezik, sepse nuk mund të dëgjohen kur ata afrohen. Të gjitha llojet e reja të mjetit elektrik me katër rrota duhet të pajisen me pajisjen, e cila tingëllon si një motor tradicional.

Sistemi i alarmit të automjeteve akustike të një makine (Avas) duhet të tingëllojë kur kthehet mbrapa ose udhëton nën (19 km / h). BE thotë se makinat kanë më shumë gjasa të jenë pranë këmbësorëve kur drejtuesit i ngasin ngadalë ato, edhe pse shoferët do të kenë fuqinë për të çaktivizuar pajisjet nëse ata mendojnë se është e nevojshme.

Ministri i Transportit, Michael Ellis tha se qeveria donte që "përfitimi i transportit të gjelbër të ndihej nga të gjithë" dhe të kuptonin shqetësimet e personave me vështirësi edhe në shikim. Kjo kërkesë e re do t'u japë këmbësorëve besim më të madh gjatë kalimit të rrugës”, shtoi ai.

Nga 2021 të gjitha makinat e reja elektrike duhet të kenë një Avas, jo vetëm modele të reja. Qeveria ka njoftuar planet për të ndaluar makinat e reja të naftës dhe furgonat që do të shiten deri në vitin 2040. Automjetet alternative të karburantit përbënin 6.6% të tregut të ri të makinave në muajin maj, krahasuar me 5.6% gjatë të njëjtit muaj në 2018./F.H/SYRI.NET

 


 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco